Pipeta szklana czy plastikowa?

Fotolia_203687002_Subscription_Monthly_M (Copy)We większości laboratoriów znajdują się pipety. Sprzęt ten jest dość tani, więc jest używany powszechnie. Tym bardziej, że jest niezbędny do przeprowadzania wielu eksperymentów i pomiarów. Na rynku dostępne jest kilka rodzajów pipet. Największa różnica między nimi to materiał, z którego je wykonano. Najczęściej jest to tworzywo lub szkło. Co jest lepsze?

Pipeta szklana

Przede wszystkim pipeta szklana jest wielorazowego użytku (zobacz: https://danlab.pl/nasze-produkty/szklo-laboratoryjne-i-drobny-asortyment-laboratoryjny/drobne-instrumenty-laboratoryjne/pipety-i-akcesoria-do-pipet/szklana-pipeta-wielomiarowa/). Można ją czyścić i myć dokładnie tak samo jak inne rodzaje szkła laboratoryjnego. Produkowana jest we wielu rozmiarach – od pipet o pojemności 1 ml, aż do pipet liczących po kilkadziesiąt centymetrów. Wielkość oraz dokładność skali pipety szklanej należy dostosować do potrzeb eksperymentatora.

Pipeta z tworzywa (plastikowa)

Jej podstawową zaletą jest obecność malutkiego zbiorniczka na jej końcu. Zbiera się w nim powietrze, które można wykorzystać do inicjowania zmian ciśnienia wewnątrz rurki. Oznacza to, że nie potrzeba gumowej gruszki, tak jak w przypadku pipety szklanej. Dzięki temu jest bardziej praktyczna, zwłaszcza w laboratoriach, w których pipet używa się rzadko. Pipeta ta pobiera określoną przez producenta ilość cieczy, której nie może modyfikować użytkownik.

 

Zostaw komentarz

Tagi:
Zostaw odpowiedź