Liofilizatory – do czego służą?

Liofilizacja to proces, który może wydawać się dość zawiły, ale ma ogromne znaczenie w zakresie przechowywania żywności i farmacji. Liofilizatory, urządzenia odpowiedzialne za ten proces, stają się coraz częściej spotykane ze względu na ich zdolność do przedłużania trwałości produktów, zachowując jednocześnie ich jakość i walory odżywcze.

Czym jest liofilizacja?

Liofilizacja to proces usuwania wody z produktów spożywczych bądź farmaceutycznych przy pomocy niewielkiego ciśnienia i niskiej temperatury. Jest to proces trójfazowy, który składa się z zamrożenia, sublimacji i odwodnienia. W efekcie produkt zachowuje swoją strukturę, smak i wartość odżywczą.  Liofilizacja jest nierzadko stosowana do przechowywania żywności, przede wszystkim produktów delikatesowych, owoców, warzyw i mięsa. Procedura ta pozwala na długotrwałe przechowywanie żywności bez obowiązku użycia konserwantów lub dodatków chemicznych. W rezultacie owoce liofilizowane zachowują swój smak i witaminy, a jedzenie liofilizowane może być zdatne do spożycia przez naprawdę długi czas.

Gdzie jeszcze stosuje się liofilizatory?

Liofilizacja ma niemałe znaczenie także w farmacji, zwłaszcza w produkcji leków i szczepionek. Dzięki temu procesowi medykamenty mogą być przechowywane w stanie stałym przez długi czas i stosowane w razie nagłej potrzeby, co jest niezwykle ważne w ratowaniu życia i zdrowia ludzkiego, sprawdź możliwości tutaj. Liofilizacja pomaga także zachować bezpieczeństwo szczepionek w trakcie transportu w warunkach zmiennej temperatury. Liofilizatory są również szeroko wykorzystywane w laboratoriach badawczych. Pozwalają one na skuteczne przechowywanie próbek biologicznych, do których zaliczamy chociażby:

  • bakterie,
  • wirusy,
  • enzymy.

 

Zostaw komentarz

Tagi:
Zostaw odpowiedź