Tryskawka, szklana czy plastikowa?

800px-Zhaoqing_Brewery_beer_laboratory_1999Tryskawka to niepozorne urządzenie, które bardzo ułatwia pracę w laboratorium. Wykorzystuje się je do polewania i przepłukiwania – czyli wszystkich tych czynności, które nie potrzebują dokładnego odmierzenia ilości użytej cieczy. Występują dwa podstawowe rodzaje tryskawek – szklane i plastikowe. Czym się różnią? Która jest lepsza?

Truskawka szklana

To kolba płaskodenna z korkiem z dwoma rurkami. Jedna z nich kończy się tuż pod korkiem. Wdmuchuje się nią powietrze do wnętrza butelki, tak by zwiększyć ciśnienie wewnątrz kolby. Ciśnienie to, wypycha płyn przez drugą rurkę. Kończy się ona blisko dna naczynia, tak by pobierała ciecz, nawet gdy w tryskawce jest jej mało. BHP zabrania wykonywania w laboratorium jakichkolwiek czynności ustami, Bezpieczniej jest wykorzystywać do obsługi szklanej tryskawki – gumowej gruszki.

Tryskawka plastikowa

Tryskawki te wykonuje się z polietylenu (zobacz). Materiał ten jest bardzo odporny na rozpuszczanie, więc można w nim przechowywać nawet rozpuszczalniki organiczne. Korzystanie z tej tryskawki jest banalnie proste. Wystarczy ścisnąć dłonią miękką butelkę, a płyn pod ciśnieniem zostanie wyrzucony przez rurkę. To rozwiązanie jest proste i nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności.

 

Zostaw komentarz

Tagi:
Zostaw odpowiedź